DSM DEWELOPMENT

OSIEDLE DOMÓW OWOCÓW LEŚNYCH

Szukając miejsca do zamieszkania często stoimy przed wieloma dylematami. Dom jednorodzinny, a może domek szeregowy? Mieszkanie w bloku w centrum, a może ustronne mieszkanko na obrzeżach miasta? Budynek gotowy czy pusta działka i własny projekt? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety i wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Czy spośród tych rozwiązań istnieje jakąś alternatywa?

Miejscem do zamieszkania, które wiąże się z największą liczbą pozytywnych aspektów są osiedla domków szeregowych. Łączą ze sobą intymność domu wolnostojącego z wygodami mieszkania w bloku. Nie musimy się martwić i inwestować w działkę wokół domu, gdyż w zabudowie szeregowej zazwyczaj posiadamy kilkanaście metrów kwadratowych trawnika i taras. Mamy zatem swój własny teren zieleni, lecz nie jest to powierzchnia, której utrzymanie pochłania każdego roku coraz więcej czasu i pieniędzy. Taki metraż w zupełności wystarczy do zaspokojenia naszej potrzeby kontaktu z naturą, a nawet do realizacji swoich ogrodniczych pasji. Taki ogródek i taras stanowią bardzo komfortowy dodatkowy „pokój letni”, służący do wypoczynku czy spotkań z przyjaciółmi. Pamiętajmy, że wokół takich osiedli bardzo często znajdują się lasy, zagajniki i parki. Do dyspozycji mamy zatem ogromną przestrzeń do popołudniowych spacerów czy wycieczek rowerowych. Bliskość natury nie wyklucza jednak dostępu do miasta, gdyż zazwyczaj takie osiedla są znakomicie zlokalizowane i posiadają bardzo dobre połączenie z centrum miasta, które zresztą znajduje się przeważnie zaledwie kilkanaście kilometrów dalej. Dzięki temu mamy dostęp do wszelkich miejskich atrakcji, szkół, miejsc pracy.

Osiedlowi mieszkańcy tworzą małą społeczność, którą można pielęgnować, organizując np. wspólne ogniska. Dobre relacje z sąsiadami – tym bardziej jeśli posiadamy ich tuż za ścianą – stanowią często podstawowy warunek komfortu życia. Wspólnie można także podejmować decyzje, związane z eksploatacją domu. Często zbiorowe inwestycje znacznie obniżają koszty utrzymania budynku.

Nowoczesne osiedle domków bliźniaczych powstaje w warszawskiej Białołęce, a mowa tu o osiedlu domów Owoców Leśnych. To przedsięwzięcie ma na celu budowę sześciu budynków jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej. W ramach tego projektu powstanie dwanaście niezależnych dwupoziomowych segmentów – lokali narożnych ze strychem, ogródkiem i miejscami postojowymi. Wizualizacje prezentują się znakomicie, a przestrzeń wokół osiedla i obecność zieleni potęguje pozytywny odbiór tego miejsca.